Dyrektor ds. sprzedaży to osoba tworząca długoterminową politykę handlową przedsiębiorstwa. Z tego powodu dyrektor zajmuje się opracowaniem i wdrażaniem strategii, negocjowaniem umów, pozyskiwaniem nowych klientów oraz zarządzaniem zespołem podległych mu pracowników. W sporej mierze odpowiada także za budżet i jego realizację. W wykonywaniu swoich zadań współpracuje z zarządem spółki. Śledzi on wskaźniki ekonomiczne oraz trendy. Stale musi się dokształcać, choćby poprzez uczestnictwo w szkoleniach branżowych.
Od efektywności działu sprzedaży zależy rentowność całej organizacji, a także jej pozycja na rynku.
Na ogół dyrektor sprzedaży pracuje w firmach logistycznych, produkcyjno-usługowych, kosmetycznych, odzieżowych, spożywczych lub motoryzacyjnych.
Więcej: dyrektor sprzedaży szkolenie
Stanowisko dyrektora sprzedaży jest samodzielnym stanowiskiem kierowniczym. Zwykle pracuje on w biurze. Może awansować na dyrektora generalnego, zarządzającego lub nawet prezesa firmy.
Aby zostać dyrektorem sprzedaży należy posiadać wieloletnie doświadczenie w dziale sprzedaży oraz dobrze znać język angielski. Często wymagane są również, poza magisterskimi, studia dodatkowe, podyplomowe czy MBA. Mile widziane są osoby po studiach inżynierskich. Dobry dyrektor posiada również znakomite zdolności komunikacyjne, w końcu na co dzień rozmawia on z różnymi ludźmi, zarówno pracownikami organizacji, jak i partnerami biznesowymi czy klientami. Powinien on także znać przepisy prawa podatkowego a nawet standardy rachunkowości.
Konieczna jest także znajomość rynku i branży, w jakiej działa dana organizacja.
Jak widać, by objąć to stanowisko, należy spełnić szereg wymagań i zdobyć dużą wiedzę zarówno odnośnie marketingu, sprzedaży, rachunkowości, ale także zarządzania zespołem.
Z pewnością wielu kusi atrakcyjna pensja kształtująca się na poziomie od 10 do nawet 20 tysięcy złotych. Do wynagrodzenia dochodzą ponadto premie zależne od wyników sprzedawcy i całego zespołu, jednak należy zdawać sobie sprawę, że wysokie wynagrodzenie należy się za solidną pracę i kompetencje.